Rana to uszkodzenie skóry, a czasami głębiej leżących tkanek lub nawet narządów.
Rany można klasyfikować jako: płytkie lub głębokie, powstałe na skutek urazów mechanicznych, termicznych lub chemicznych, a także na zainfekowane bądź nie.
Do ran wywołanych przez urazy mechaniczne zaliczamy: otarcia, skaleczenia, przecięcia, rany kłute, kąsane oraz rany chirurgiczne.
Do ran wywołanych przez uraz termiczny lub chemiczny zaliczamy wszelkiego typu oparzenia – mogą być one termiczne, chemiczne, popromienne lub elektryczne.
Poza tym do ran zaliczamy także trudno gojące się owrzodzenia, powstające w wyniku toczących się w organizmie procesów chorobowych.
Powierzchniowe otarcia i skaleczenia są łatwe do zaopatrzenia w domowych warunkach. Wystarczy mieć w apteczce kilka podstawowych plastrów opatrunkowych, parę kompresów oraz płyn do dezynfekcji.
Założenie samego plastra jest niewystarczające. Opatrywanie nawet niewielkich ran jest procesem kilkuetapowym.
Zaniedbanie jakiegokolwiek etapu może doprowadzić do zanieczyszczenia i zainfekowania rany.
Etapy prawidłowego zaopatrzenia rany w domowych warunkach:
1. Sprawdzenie stanu rany / ocena, czy pomoc lekarska nie jest wymagana
oceniamy głębokość, czystość, nasilenie krwawienia, obecność ciał obcych
2. Dezynfekcja rany:
proces ten najlepiej wykonać preparatem o szerokim spektrum działania (czyli takim, który działa na wirusy i bakterie), np. nadtlenku wodoru, chlorheksydyna.
3. Założenie opatrunku / plastra:
wielkość plastra musi być dopasowana do rozmiaru rany. Odpowiedni plaster aplikujemy czystymi, zdezynfekowanymi rękami bezpośrednio na ranę, nie dotykając dłońmi wkładu chłonnego.
Za odpowiedni plaster uznajemy taki, który będzie najlepiej dopasowany do zaistniałej sytuacji: wodoodporny, gdy planujemy się kąpać, lub w przypadku konieczności częstego mycia dłoni; elastyczny - na ruchome części ciała (takie jak łokcie, kolana itp.) lub kolorowy (dziecięcy) który nie tylko zaopatrzy ranę, ale także odwróci uwagę dziecka od skaleczenia.