Czy może jeszcze z czymś? Na przykład, z rehabilitacją blizn za pomocą silikonu medycznego?
Zapraszam do zapoznanie się z ciekawym badaniem, które pokazuje i wyjaśnia jak działa silikon w kontakcie z blizną oraz jakich rezultatów możemy się spodziewać stosując nowoczesne opatrunki silikonowe, np. Codosil™ ADHESIVE.
Blizny mogą być zanikowe, hipertroficzne (przerostowe), czyli takie które rozrastają się tylko w obrębie blizny, albo keloidowe (bliznowce), czyli takie, które charakteryzującą nadmierną produkcją kolagenu, więc niepohamowanie rozrastają się poza brzegi blizny, a także takie, które się goją prawidłowo.
“Miejscowo stosowany żel silikonowy dał obiecujące wyniki leczenia blizn hipertroficznych i keloidowych. Tym niemniej mechanizm jego działania pozostaje wciąż niewyjaśniony. Celem autorów niniejszego artykułu* było określenie wpływu obecności silikonu na wytwarzanie czynnika wzrostu fibroblastów wytwarzanych przez keratynocyty: bFGF – cytokiny o właściwościach wzmagających dojrzewanie fibroblastów i produkcję kolagenu. W tym celu hodowla fibroblastów pozbawionych surowicy została założona ze skóry normalnej, keloidowej i ze skóry płodu, która ulega gojeniu bez pojawienia się blizny. Ww. hodowla została następnie poddana działaniu żelu silikonowego. W dalszej kolejności przeprowadzono seryjne obliczenia komórek, a także zebrano nadsącz do ilościowego oznaczenia bFGF na drodze testu ELISA co 4, 24, 72 i 120 godziny.
Krzywe wzrostu były do siebie podobne i żadne statystycznie znaczące różnice w czasie podwojenia populacji nie były zaobserwowane pomiędzy próbką poddaną i nie poddaną działaniu żelu silikonowego. Statystycznie znaczące różnice w poziomach czynnika bFGF pomiędzy normalnymi fibroblastami poddanymi i nie poddanymi działaniu żelu zostały zaobserwowane w 24, 72 i 120 godzinie po zainicjowaniu wzrostu komórek. Różnice w poziomach bFGF w fibroblastach płodowych poddanych i niepoddanych działaniu żelu silikonowego, zaobserwowano po upływie 72 i 120 godzin.
Otrzymane wyniki wykazały, że żel silikonowy zwiększa poziom czynnika bFGF w przypadku normalnych fibroblastów skórnych i tych pobranych ze skory płodowej. Wyniki te pozwoliły wysunąć wniosek, że żel silikonowy zapobiega rozwojowi blizn hipertroficznych, które zawierają normalne fibroblasty, poprzez modulację ekspresji czynników wzrostu takich jak bFGF. Wyniki przedstawione w niniejszym artykule* podtrzymują hipotezę mówiącą o tym, że substancje pozytywnie wpływające na procesy rehabilitacji blizn działają na zasadzie poprawy niedoboru lub nadmiaru czynników wzrostu, które regulują procesy regeneracyjne tkanek”.*
Jako że powyższe badanie wykazało, że stosowanie materiału silikonowego w rehabilitacji blizn i bliznowców jest skuteczne i bezpieczne, dlatego też można założyć, że także opatrunek silikonowy Codosil™ ADHESIVE jest bezpieczny i skuteczny.
Bibliografia:
The effect of silicone gel on basic fibroblast growth factor levels in fibroblast cell culture
*Hanasono, M. M., Lum, J., Carroll, L. A., Mikulec, A. A., & Koch, R. J. (2004). The effect of silicone gel on basic fibroblast growth factor levels in fibroblast cell culture. Archives of facial plastic surgery, 6(2), 88-93.