Ci z nas, którzy uważnie czytają etykiety produktów spożywczych, spotykają tam takie (na pierwszy rzut oka nic nie mówiące) nazwy, jak mączka z drzewa świętojańskiego, guma ksantanowa, agar czy karagen. Tymczasem są to substancje dodawane do żywności w celu nadania im odpowiedniej konsystencji - żelowania, zagęszczania i stabilizowania.
Mogą być one pochodzenia naturalnego (z roślin lub zwierząt) lub syntetycznego. Zbiorczo są one określane mianem hydrokoloidów i są odpowiedzialne za smak, wygląd oraz strukturę naszych ulubionych dań.
Unikalne właściwości hydrokoloidów znalazły również swoje zastosowanie w medycynie. A biorąc pod uwagę to, że charakteryzują się one neutralnością, brakiem toksyczności w stosunku do żywych organizmów oraz stabilnością wyrobu gotowego, są one idealnym składnikiem opatrunków na rany różnego rodzaju.
Te same właściwości hydrokoloidów, które cenimy sobie przy używaniu pektyny dla wyrabiania galaretki do sernika, czyli takie zagęszczenie/żelowanie produktu można zaobserwować, nakładając na ranę opatrunek hydrokoloidowy, gdyż wiąże on wodę, przekształcając ją w żel, dzięki zdolności do zatrzymywania wilgoci w swojej rozgałęzionej i polimerowej strukturze. Przy czym zdolność ta ma charakter ograniczony, ponieważ zadaniem opatrunku hydrokoloidowego nie jest absorpcja wysięku, a utrzymanie wilgotnego środowiska, co sprzyja procesowi gojenia rany. Warto w tym miejscu wskazać, że w toku badań klinicznych wykazano, że rany leczone w wilgotnym środowisku goją się średnio o 50% szybciej, niż rany leczone w suchym środowisku, za pomocą zwykłych opatrunków z gazy.*
Jeżeli chodzi o strukturę opatrunku hydrokoloidowego, to jest ona bardzo prosta - podłoże (zazwyczaj poliuretanowe) pokrywa się warstwą hydrokoloidu.
Opatrunki hydrokoloidowe są szeroko stosowane w leczeniu ran trudno gojących się, takich jak: odleżyny, owrzodzenia podudzi, stopy cukrzycowe. Tym niemniej można go również stosować do leczenia ran mniej wymagających, które także mogą być bardzo bolesne.
Opatrunki hydrokoloidowe posiadają szereg zalet:
- mała częstotliwość zmian - technologia hydrokoloidowa umożliwia pozostawanie wyrobu na ranie bardzo długo, nawet do 7 dni;
- wodoodporność - można z nimi przeprowadzać zwykłe czynności higieniczne takie jak kąpiel, prysznic itp.;
- dopasowanie do anatomii ciała - dzięki wysokiej elastyczności surowca;
- ochrona zakończeń nerwowych - ulga w bólu, złagodzenie pieczenia i dolegliwości bólowych.
Zapraszam do zapoznania się z wyjątkowymi zaletami opatrunku hydrokoloidowego na pęcherze Comfort PLUS, który wykorzystuje wszystkie zalety hydrokoloidów, zapewniając bezpieczne leczenie w środowisku wilgotnym.
* ©️ Nature Publishing Group, 20 01 1962, vol. 193