na wszelki wypadek

Co to jest wysięk z rany?

Wysięk z rany jest płynem szczególnym nazwanym w przeszłości nawet „balsamem natury” pojawia się już w pierwszej fazie leczenia rany, zaraz po urazie.

Wysięk zawiera wiele różnych składników w tym czynniki odżywcze dla czynnie metabolizujących komórek: Bardzo nieliczne czerwone krwinki.

  • Aż 6 razy więcej białych krwinek niż krew
  • Mniej glukozy, ale tyle samo minerałów co krew
  • Proteiny - wśród, których znajdują się enzymy ważne dla procesu gojenia
     

Zachodzace w ranie procesy fagocytozy i uwalniane enzymy powodują oczyszczenie rany i usuwanie zniszczonych tkanek.

W normalnie gojącej się ranie jego ilość zmniejsz się wraz z upływem czasu. W ranie, która ma zaburzony proces gojenia ilość wysięku nie zmniejsza się w czasie a zarządzanie nim może stanowić spore wyzwanie dla opatrunków.

Dla utrzymania najlepszych warunków gojenia rany potrzebna jest optymalna ilość wysięku w ranie czyli utrzymanie tak zwanego wilgotnego środowiska leczenia.

Zbyt duża ilość wysięku jak i jego brak mogą spowodować spowolnienie procesu gojenia.

Dlatego, tak ważne jest odpowiednie dobranie opatrunku do ilości wysięku w ranie. W ranach suchych – bez wysięku opatrunek powinien je nawilżać a w ranach ze zbyt dużą jego ilością powinie pochłaniać jego nadmiar.

zmiana koloru, zapachu czy gęstości wysięku może wskazywać na zmianę stanu rany lub pojawienie się procesu zapalnego/infekcji w ranie a to sygnał do tego by ranę obejrzał i ocenił specjalista.

 

Rodzaj opatrunku brak wysięku wysięk niewielki wysięk średni wysięk duży
zadanie dla opatrunku nawilżyć ranę utrzymac wysięk zebrać nadmiar wysięku zebrać nadmiar wysięku
hydrożel    
błona poliuretanowa      
hydrokolid    √  
pianka poliuretanowa    
alginian    

Rodzaj opatrunku a wskazanie jego użycia przy różnym wysięku z rany

Dobierz

odpowiedni produkt do rany

Dobór odpowiedniego produktu jest niezwykle istotny. Od niego bowiem zależy skuteczność leczenia ran trudno gojących się.

przejdź

Pytania i odpowiedzi

Z jakimi ranami trudnogojącymi spotykamy się najczęściej?

Najczęściej występują rany owrzodzeniowe kończyn dolnych wśród których wyróżniamy: owrzodzenia żylne goleni, owrzodzenia tętnicze, owrzodzenia tętniczo-żylne oraz stopę cukrzycową. Inne rany trudno gojące się to odleżyny oraz skutki urazów termicznych i chemicznych, oparzenia i odmrożenia.

przejdź do FAQ